MS Gateway - Multipl skleroz Gateway

MS Belirtileri

Ağrı

Ağrı, MS’te yaygın şekilde görülen belirtilerden biridir ve şiddetli olduğunda, başa çıkması en güç belirtilerden biri olabilir. Ağrı, çeşitli problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Genellikle, MS’in zayıflattığı kasların yerine kullanılan kasların yorulması ve gerilmesinden dolayı oluşur. Kas spazmı da ağrıya neden olabilir. MS hastaları, nöropatik ya da santral ağrı adı verilen ve beyin ya da omurilikteki MS lezyonlarının başlattığı hatalı sinir sinyallerinden kaynaklanan bir ağrı yaşayabilir. Beyin ya da omurilikteki hasarlı bölge, sinirleri uyarır ve ağrı sinyallerini, bedenin başka bir bölümünden geliyormuş gibi yanlış şekilde yorumlar. Bazen, cildin normal bir teması, merkezi sinir siteminde oluşan karışık mesajlardan dolayı ağrı olarak yorumlanabilir. Ve elbetteki MS hastalarında, baş ağrısı gibi, hastalığın neden olmadığı ve normal hastalarda görülen ağrılar gelişebilir.


Kas iskelet ağrısı

Bu ağrı kas güçsüzlüğü ve spazmı ile ilişkili olarak ortaya çıkan eklem, kas, tendon ve ligamentlerin ağrısıdır. Uzun süre hareketsiz kalındığında, kalça, bacaklar ve kollarda ortaya çıkar. Bel ağrısına sık rastlanır ve kötü pozisyonda oturma ve yürüme ile ilişkilidir.

Güçsüzlük ve spazmlar ağrılı kas kontraksiyonlarına neden olabilir. Kramplar ağrılı olabilir ve gece bacaklarda oluşabilir. Kas iskelet ağrısı tedavi edilirken, ağrı giderilmeden önce nedeni ortaya çıkarılmalıdır.


Paroksismal ağrı

Paroksismal ağrılar sert, saplanıcı ağrıları ifade eder. Tipik olarak yüzde (trigeminal nevralji) ve baş ileri bükülünce başın arkasından omurgaya doğru elektrik çarpması gibi bir ağrı biçimde ortaya çıkar. Bu ağrının önlenmesi için yumuşak bir boyunluk kullanılabilir.


Kronik nörojenik ağrı

MS hastalarındaki ağrılar içinde en sık görüleni ve en rahatsız edici olanıdır. Beyin ve omurilikteki MS lezyonlarından kaynaklanan bozuk sinir sinyalleri nedeniyle oluşur. Nörojenik ağrı tipleri şunlardır:

Paresteziler: iğnelenme, uyuşukluk, ürperme, yanma ve basınç duygusu ve dokunmaya duyarlılığın artması. Bu ağrılar, acıma, zonklama, saplanma, vurma, sancılanma, uyuşma, sıkılma ve hissizlik olarak tanımlanır.

Disesteziler: Vücutta yanma, acıma ve basınç hissi.


Ağrı kontrolü

MS hastalığında ağrı kontrolünde hastanın kendine yardımı çok önemli olabilir çünkü aktif olmak ve olumlu tutum göstermek, ağrının yaşam niteliği üzerindeki olumsuz etkisini uzun vadede azaltabilir. Aşağıdakiler yardımcı olabilir:

 Egzersiz ve fizyoterapi spazm ve kas sertliğini gidermeye yardımcı olabilir

 Meditasyon ve derin soluk almayı içeren gevşeme tedavisi

 Masaj

 Hidroterapi

 Nemli ısı ve buz

 TENS (transkutanöz elektrik sinir stimülasyonu -cilde hafif elektrik akımlarının verilmesi)

 Akupunktur ve kiropraktik tedavi

Tüm bu yöntemlerin zararından kaçınılması için deneyimli terapistler tarafından uygulanması gereklidir.


İlaç tedavisi

Her koşulda ilaç tedavisi, tedavinizi yürüten hekim ile tartışılmalıdır.


Referans Metni

Barnes D. Multiple Sclerosis. Questions and Answers. Merit Publishing International 2000. Pp. 125


Kullanıcı grup bilgisi

Kayıtlı üyeler: 4839

Şu anda online: 4

Forum postaları: 249445

Grup girişi

Hotline numarası:
0216 528 37 29 (mesai saatleri içinde)