MS Gateway - Multipl skleroz Gateway

MR nedir ve nasıl çalışır?

Su MR için son derece önemlidir

Bir su molekülüMR vücudun en büyük tek bileşeni su –yaklaşık %75’i- olduğu için çalışır. Su molekülü (H2O) iki hidrojen (H) ve bir oksijen (O) atomundan oluşur. Her hidrojen atomunun iç çekirdeği tek bir protondan oluşur. Normal koşullarda, bu protonlar ince bir manyetik alan içinde sürekli dönerler.

Normal olarak, bu iç manyetik alan rasgele yerleşmiştir ( özel bir yönü yoktur). Temel olarak çok güçlü bir mıknatıs olan MR tarayıcısı içine bir kişi konduğunda, vücudundaki protonlar ya tarayıcının güçlü manyetik alanına doğru yada ona karşı dizilirler.


MR radyo dalgalarını kullanır

Görüntü oluşturmak için, kısa radyo dalgaları özel bir antenin (halka adı verilen) hakim olduğu bir alana gönderilir. Bu dalgalar dengesiz protonlara çarpar ve yönlerini değiştirir.


Sağlıklı ve hasta dokudaki su içeriği farklıdır

Özel bir vücut dokusundaki MR sinyalinin yoğunluğu dokudaki proton dansitesi ve dolayısıyla dokunun su içeriği ile ilişkilidir. Doku ne kadar fazla su içerirse, daha güçlü MR sinyali alır ve daha iyi görüntü sağlanır. Bu nedenle insan (ve hayvan) vücudu MR taraması için ideal adaydır. Farklı dokuların su içerikleri de farklıdır ve hastalıklı yada hasarlı doku sağlıklı dokuya göre daha fazla su içerir. MS hastalığında ilgi odağını beyin ve omurilik oluşturur(merkezi sinir sistemi: MSS). MSS lezyonlarının su içeriği normalden fazladır.


Kullanıcı grup bilgisi

Kayıtlı üyeler: 4840

Şu anda online: 8

Forum postaları: 249477

Grup girişi

Hotline numarası:
0216 528 37 29 (mesai saatleri içinde)