MS Gateway - Multipl skleroz Gateway

Anasayfa :: MS Kaynakları :: MS'li yaşam :: Aile ve arkadaşlar :: Arkadaşlarınıza nasıl açıklamalısınız

Arkadaşlarınıza nasıl açıklamalısınız

MS' li olduğunuzu arkadaşlarınıza bildirmek tamamen size kalmış bir seçimdir. Size yakın olanlara durumunuzu eninde sonunda bildirmek zorundasınız. Bu sayfa bunu nasıl yapacağınız hakkında bazı önerilerde bulunmaktadır


Neyi bilmeleri gerekiyor

MS hastası olduğunuzu insanlara söylemeden önce, neyi bilmeleri gerektiğini düşünmelisiniz. Çoğu kişinin MS hastalığı konusunda deneyimi yoktur, yada, MS hastası birini tanıdıklarında o kişinin hastalığı sizinkinden çok farklı olabilir. Çevreniz yakın bağınız bulunan ve tesadüfen tanıştığınız kişilerden oluşur. Akrabalarınız, arkadaşlarınız ve işvereniniz doğal olarak size ne olduğunu bilmek isteyeceklerdir; özellikle de gözle görülür belirtileriniz varsa. Aynı zamanda nasıl yardımcı olabileceklerini de öğrenmek isteyeceklerdir. Eğer yakın çevrenize karşı dürüst olur ve ihtiyaç duyduğunuzda yardımı kabul ederseniz, onların kaygılarını yatıştıracak ve muhtemelen büyük destek göreceksiniz.


İşe MS’in kısa bir tanımını yaparak (Multipl Skleroz Nedir bölümüne bakınız) ve şu an için sizi nasıl etkilediğini anlatarak başlayabilirsiniz. Böylece insanlar MS’in gerçekte olduğundan daha kötü bir hastalık olduğunu düşünmeksizin, ne gibi pratik yardımlarda bulunabileceklerini bilecekler. Kullandığınız standart bir tanım varsa, bu, bilgiyi verirken kendinize güvenli olmanıza ve anlattığınız detayların tutarlı olmasına yardımcı olabilir. Bazı genel konuların derhal çürütülmesi gerekir – çoğu kişi için MS hakkında kalıplaşmış fikirler (örn. MS hastalarının hepsi tekerlekli sandalyede son bulur) yada yanlış anlamalar (örn. MS bulaşıcıdır) vardır. MS derneklerinde bu işi kolaylaştıracak kitapçık ve broşürler mevcuttur. Dilerseniz, yakın olmayan çevrenize, konuşma sırasında yeri geldiğinde söyleyebilirsiniz. Böyle bir durumda resmi bir açıklamaya muhtemelen gerek kalmayacaktır.


Kullanıcı grup bilgisi

Kayıtlı üyeler: 4820

Şu anda online: 10

Forum postaları: 249203

Grup girişi

Hotline numarası:
0216 528 37 29 (mesai saatleri içinde)